top of page

Wirusy

To czy należy uznać wirusy za organizmy żywe, zależy przede wszystkim od przyjętej definicji życia. Wirusy są zazwyczaj uznawane za żywe w jego definicjach funkcjonalnych (są bowiem zdolne do „ewolucji” – posiadają materiał genetyczny, a dzięki komórkom żywym innych organizmów zdolne do namnażania), nie są zaś – w stru-kturalnych (poza ów komórkami nie wykazują zdolności do przeprowadzania samodzielnego metablizmu).

 

Niewątpliwie są one strukturami balansującymi na granicy materii ożywionej oraz nieożywionej, wykazując część cech zarówno tej pierwszej, jak i drugiej.

 

Strukturalne definiowanie życia polega na ustaleniu listy kryteriów odwołujących się do struktury organizmu. Są to m.in.: zdolność do rozmnażania, wzrostu, przeprowadzania metabolizmu, posiadanie budowy komórkowej z rybosomami i innymi organellami, posiadanie materiału genetycznego przechowywanego w postaci kwasów nukleinowych oraz występowanie białek i kwasów nukleinowych.

W większości takich zestawów wirusy nie spełniają jednak przynajmniej jednego warunku. Klasyfikacja wirusów przebiega dalej w zależności od budującego je kwasu nukleinowego oraz jego cech szczegółowych.

Wirus HIV

© 2016 by Adrian Drynda.  Proudly created with Wix.com

bottom of page